28 Mayıs 2020

Fasülye Yaprağı Sarması Tarifi

Muhammet Mustafa (Muhammed Mustafa)

Annemi yakalamışken yine yöresel yemeklerimizden “Fasülye Yaprağı Sarması” yeme şansımız oldu. Yöresel olarak “Muhammed Mustafa” veya “Muhammet Mustafa” diye geçer. Bu da en sevdiğimiz yemeklerden birisidir. Aynı kiraz yaprağı sarmasında olduğu gibi emek yoğun bir yemektir. Fasülye yapraklarını, tek tek kalem gibi sarmak biraz sabır ister. Çırmıhtı’da bu tür yemekler yapılırken hep imece usülu yapılır, 3-5 komşu bir araya gelir ve bir çırpıda bitirirler.

Canım annem Esin Yıldırmaz’ın tarifiyle baş başa bırakıyorum sizleri.

Malzemeler 

500 gr. Fasülye yaprağı
500 gr  Unlu Köftelik (Yarma Bulgur)
500 gr Taze fasülye
3 Orta boy kuru soğan
Yeterince yeşil biber
Yeterince domates

Önce unlu köfteliğimize yetirince tuz katıyoruz ve bu karışımı su ile yoğuruyoruz. Sakız kıvamına geldiğinde yoğurma işlemi tamamlanıyor. Fasülye yaprakları taze iken sarılıyor. Yaprakları yıkayıp, sarmaya başlıyoruz.

 Yoğrulmuş Unlu Köftelik
 
Fasülye Yaprağı Sarması
Fasülye yaprağı nasıl sarılır

Hazırlamış olduğumuz unlu köftelikten yapılmış olan iç ile yaprakları tek tek serçe parmak büyüklüğünde sarıyoruz. Her bir yaprağa iki adet nohut büyüklüğünde iç düşüyor. İç büyük olursa lezzeti azalır, aynı zamanda yapraklar da patlayabilir. Temizlemiş olduğumuz taze fasülyeleri bölerek sarmış olduğumuz yaprakların üzerine koyuyoruz.

Kaynatmış olduğumuz suyu tenceremize fasülyeler ile silme olacak şekilde döküyoruz ve kaynatıyoruz. Kaynama başladıktan sonra kısık ateşte 40 dakika kadar pişiriyoruz.

Sardığımız yaprakları bir miktar taze fasülye ile haşlıyoruz
Haşlanmış olan kiraz yaprağı ve fasülyeleri süzüyoruz, biraz da soğuk su tutuyoruz üzerine. Sosumuzu karıştırıp afiyetle yiyoruz.

Aynı zamanda bir taraftan da soğanlı sosumuzu hazırlıyoruz. Kuru soğanları pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Yeşil biber ve biraz da salça kavurduktan sonra, domateslerimizi de ilave edip, pişiriyoruz.Fasülye Yaprağı Sarması-Sos Hazırlanışı

Fasülye Yaprağı Sarması Sosu

Sosumuzu üzerine boca edip karıştırıyoruz

Afiyet olsun
İstenirse kiraz yaprağı sarmasında olduğu gibi terbiyeli yoğurt yaparak, karıştırıp yoğurtlu da yiyebiliriz.

Hakkında Özgür Yıldırmaz

error: