XenForo 2 Kurulumu – Detaylı anlatım

0
265

Öncelikle sizlere xenForo nedir ondan bahsedeyim. Sözü uzatmadan kuruluma geçmiş olacağız.

xenForo Nedir?

Xenforo öncelikle hazır bir forum yazılımıdır. Bilindiği üzere Vbulletin isimli forum yazılımına benzerlik gösteren yazılım çok daha farklı bir şekilde çalışmaktadır. Vbulletin’in en iyi ve en eski 2 yazılımcısı olan Kier Darby ve Mike Sullivan tarafından yapılmıştır.

PHP olarak kodlanan yazılım Vbulletin alternatifi olarak görülmekte. Yapımında Zend Framework kütüphanesi kullanılmıştır. Performans için optimize edilmiş zend kütüphanesi, css & javascript & ajax teknolojilerini kullanır ve seo dostudur.

Xenforo ücretli bir yazılım olmasından dolayı her site sahibi lisans alamıyor. Fakat Vbulletin’in lisans fiyatlarına baktığımızda daha uygun ve daha iyi olduğunu görebiliyoruz. Türkçe dil desteğide olan XenForo için kullanıcı arayüzünün %99’unu, yönetici kısmının %80’ini kapsayan bir çeviri mevcuttur.

vBulletin’in en büyük rakibi ve alternatifi olan xenForo’ya vBulletin 4.0 ya da 3.8 serisinden herhangi bir kayıp olmadan geçiş kolaylıkla yapılabilmektedir. Çoğu Vbuleltin kullanıcı yavaş yavaş xenforoya geçmekte.

Xenforo için yavaş yavaş sağlam temalar ve eklentiler hazırlanmaya devam ediyor. Hal böyle olunca kullanıcı sayısıda git gide artıyor. Vbulletin kullanan çok fazla forum sitesinin olmasından dolay bazı büyük forumlar xenforoya doğru yavaş yavaş geçmekte.

Xenforo içi tema yapımı oldukça zor ve sıkıntılı olmasından dolayı pek fazla tema hazırlanamıyor.

xenForo 2.x.x sistem gereksimleri nedir?

 • PHP: 5.4.0+
 • MySQL: 5.5+
 • PHP extensions: MySQLi, GD (with JPEG support), PCRE, SPL, SimpleXML, DOM, JSON, iconv, ctype, cURL

Sunucunuzun bu dosyalara uyum salayıp sağlamadığını zahmetsizce öğrenmek ister misiniz? xenForo geliştiricilerinin hazırlamış olduğu test aracını indirmek için Download the requirements test script. bağlantısına tıklayın. Daha fazlası için; Developer Documentation for XenForo 2.0.

Makaleye başlamadan önce unutmadan belirtmek istiyorum ki;
xenForo sürümlerini elde edebilmeniz için öncelikle satın almanız gerekiyor. Satın almak ve/ya satın alınacak ücretleri görebilmek için bu başlantıyı kullanın; https://xenforo.com/purchase/

xenForo 2.x.x Nasıl Kurulur?

 1. Öncelikle lisansınıza ait sürümü indirmeniz gerekiyor. Bunun için xenForo sitesine gidip, Customer Login bölümüne geçmelisiniz.
 2. Ekranda görünen Download XenForo düğmesine tıklayıp xenForo ‘nun 2.x.x sürümü indiriyoruz.
 3. I agree to and accept the terms of the license agreement düğmesine tıklayıp indirme işlemini başlatın.
 4. İndirdiğiniz dosyayı zipden çıkartın ve “upload” klasör içerisinde bulunan tüm dosyaları kurulum yapmak istediğiniz bölgeye ftp programı aracılığı ile sunucuya aktarın. (İpucu: Şahsen ben upload klasör içerisine girip dosyaları tekrar zipliyor, Cpanel‘e bağlanıp sıkıştırdığım dosyayı cpanel üzerinden yüklerek sunucu üzerinde dışa çıkarıyorum. Bu sayede kayıp ve/ya eksik dosya olmuyor ve daha hızlı transfer sağlamış oluyorum)
 5. Yüklediğiniz dosyayı kurulum yapmak istediğiniz şekilde url olarak yazmanız yeterli.
  Anadizin kurulumu yapılacaksa; siteadi.com
  Alt alanadı olarak kurulum yapılacaksa; altalanadi.siteadi.com
  Klasör olarak kurulum yapılacaksa; siteadi.com/klasor
  şeklinde kurulumlar yapılabilir.
 6. Begin installation” düğmesine tıklayın ve karşılama ekranını geçin.
 7. Configuration builder (Yapılandırma ayarları)” bölümünde oluşturduğunuz veritabanı bilgilerini girmeniz gerekiyor.
 8. Bu aşamayı tamamladıktan sonra “Save config” düğmesine tıklayıp diğer bölüme geçin.
 9. Yapılandırma doğru çalışırsa karşınıza “The configuration information you entered is valid and has been written out to C:\xampp\htdocs\src/config.php automatically.” Ekranı gelecek. Bu şu anlama geliyor; “Girdiğiniz yapılandırma bilgileri geçerlidir ve otomatik olarak C:\xampp\htdocs\src/config.php dosyasına yazılmıştır.” Bu bölümde sadece ” Continue” düğmesine tıklayarak kuruluma bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.
 10. Karşınıza gelen ekranda “Verify configuration (Ayarlar doğrulandı)” bölümü geliyor ve sadece “Begin installation” düğmesine tıklayıp kurulumu başlatmış oluyoruz.
 11. Kurulum uzun sürebilir. Bu ilerleme sürecinde inetnet bağlantınızın ve/ya elektrik kesiminin olması dahilinde kurulumu tekrar başlatmanız gerekecek.
 12. Bu kurulum aşamasını da bitirdikten sonra; Karşımıza gelen ekranda sitede süper yönetici olarak kullanabileceğimiz kullanıcı adı e-posta bilgilerimizi gireceğiz. Bilgileri doğru ve eksiksiz girmek zorundasınız. Çünkü kurulum aşamasında oluşturulan kullanıcının yetkisi hiç bir kullanıcı grubunda olmayacak!
 13. Bu işlemi de tamamladıktan sonra; Site başlığı ve temel site bilgilerini girmemizi isteyen bir ekran ile karşılacağız.
  Board Title: Site/Forum başlığı (Kendinize göre düzenleyin)
  Board URL: Site/Forum URLsi (Değiştirmeyin)
  Contact email address: İletişim E-mail Adresi (Ben genelde site için açtığım pop3 maili yazarım. Burayı da kendinize göre düzenleyin. Örneğin; [email protected]ı.com olarak yada [email protected]ı.com olarak)
  Home page URL: Anasayfa URLsi (Blog kullanıyorsanız buraya o URLyi girebilirsiniz. Eğer kullanmıyor sadece forum olarak kullanacaksanız burada gözüken site adresinize ait URL yolunu kaldırabilirsiniz. Kaldırma işlemi forum navigasyonunda bulunan “Anasayfa” düğmesini kaldıracaktır)
  Send anonymous server statistics: Anonymous sunucu istatistiklerini gönder (XenForo, PHP, MySQL ve XenForo sürümleri de dahil olmak üzere bazı anonim istatistikleri toplamak istiyor. XenForo sizin rızanız olmadan hiçbir veri toplamayacak, veriler isimsiz olarak saklanacak ve herhangi bir kullanıcı verisi toplanacaktır.)
 14. Bu işlemi de tamamladıktan sonra “Setup options” düğmesine tıklayıp kurulumu tamamlayın!

Tebikler!

Kurulumu başarılı bir şekilde tamamladınız. Şimdi Forum yönetim paneline ulaşmak için; “Enter your control panel” düğmesine tıklayın ve site yapılandırmanızı tamamlayarak yeni projelerinizi hayata geçirin! 🙂

Herhangi bir konuda yardım talebi için lütfen bu konu altında bulunan yorum bölümünden yazın. Kısa sürede sizinle iletişime geçip sorununuzu cevaplamak için hazır bekliyor olacağım!

Boş zamanlarımda hobi olarak Web Developer (İnternet Geliştiriciliği) denilen şeyi yapmaktayım. Bu blog sayfamda kafamdan geçen her türlü gereksiz bilgiyi paylaştığım bir ortam. İnternet ile ilgili bilgilerin kendi dilimden anlatıldığı bir site olup birkaç farklı yazarın da bilgileri de olsa genellikle kendim yazıyorum. Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına kendi sitesi yildirmaz.org ‘da devam ettiriyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here