AMP Resmi WordPress Eklentisi!

0
41

Yayınlanacak AMP resmi WordPress eklentisi ile WordPress kullanıcılarının web sitelerinde AMP içerik oluşturmaları oldukça kolaylaşacak. Yeni eklenti ile beraber AMP’nin desteklemeye başladığı birçok özellik de kolayca kullanılabilir hale gelecek.

Yapılan açıklamada “WordPress eklentisi için AMP v1.0 sürümünü duyurmaktan büyük heyecan duyuyoruz! Bu büyük sürüm, web sitenizde AMP içerik oluşturmanın sorunsuz entegrasyonunu sağlayan pek çok yeni özellik içeriyor. V1.0 kararlı sürümü kapsamlı bir şekilde test edildi ve kullanıma hazır. ” ifadeleri kullanıldı.

Yeni AMP Eklentisinin En İyi AMP Eklentisi Olması Bekleniyor

V1.0 sürümünden itibaren “WordPress için resmi AMP eklentisi” olarak adlandırılan eklenti doğrudan AMP ekibi tarafından geliştirilip desteklenecek. Böylelikle yeni eklentinin AMP konusunda WordPress eklenti bölümündeki en performanslı ve kullanıcı deneyimi konusunda en iyi eklenti olması bekleniyor.

Gelişmiş AMP desteği, basitleştirilmiş içerik oluşturma kontrolleri ve eklentinin sitede yer alan diğer eklenti ve temalara otomatik entegre olabilmesi de WordPress kullanıcılarının işini oldukça kolaylaştıracak. Böylelikle kullanıcılar çok kolay bir şekilde diledikleri URL’yi AMP’ye çevirebilecek.

Kapsamlı Dokümantasyon

AMP yeni eklenti sürümünü duyururken, bu sürümün yanı sıra bir de ayrıntılı dokümantasyon yayınladı. WordPress’te AMP kullanımı konusunda uzman kişiler için yayınlanan bu dokümantasyon sayesinde kullanıcılar eklenti çalışma yapısını anlayabilecek ve dilerlerse eklenti tarafından sağlanmayan fakat API sisteminde yer alan özellikleri kullanabilecekler.

Gutenberg Entegrasyonu

Resmi AMP eklentisi, WordPress’in yeni düzenleme editörü ile entegre çalışacak. WordPress’in birçok kişi tarafından beğenilmeyen içerik düzenleme editörü Gutenberg ile entegre çalışacak olan eklenti, kullanıcı AMP tarafında kullanılması yasak etiketleri kullandığında uyarı verecek ve hatalı kısmın üzerinde uyarı işareti yer alacak.

WordPress’in yeni içerik editörü Gutenberg’in birçok kişi tarafından beğenilmediğini nereden çıkartıyorsunuz? dediğinizi duyar gibiyiz. Bu kanıya şuradan vardık; WordPress 5.0 ile gelen Gutenberg içerik editöründen sonra eklenti marketine Classic Editor – Klasik Düzenleyici adında yeni bir eklenti ekledi. Bu eklenti 2020 yılına kadar WordPress kullanıcılarının eski tip düzenleyiciyi kullanmalarına olanak tanıyor. Ve bu eski editör eklentisi WordPress 5.0’ın yayınladığı 1 haftadan kısa bir sürede 800 Binden (800.000+) fazla kez indirildi.

Eklentiye ulaşmak için; https://tr.wordpress.org/plugins/amp/

Boş zamanlarımda hobi olarak Web Developer (İnternet Geliştiriciliği) denilen şeyi yapmaktayım. Bu blog sayfamda kafamdan geçen her türlü gereksiz bilgiyi paylaştığım bir ortam. İnternet ile ilgili bilgilerin kendi dilimden anlatıldığı bir site olup birkaç farklı yazarın da bilgileri de olsa genellikle kendim yazıyorum. Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına kendi sitesi yildirmaz.org ‘da devam ettiriyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here