24 Şubat 2020

Yandex Disk Depolaması Yayına Girdi!

Yandex, bulut tabanlı ücretsiz veri depolama servisi Yandex.Disk’i hizmete sundu. Kullanıcılar, 10 GB kapasitesi olan Yandex.Disk’e yükledikleri belgelere, fotoğraflara, filmlere veya müzik parçalarına İnternet erişimi olan herhangi bir cihazdan, diledikleri her an ulaşabiliyor; dosyalarını, e-posta veya tüm popüler sosyal ağlar üzerinden çevreleriyle paylaşabiliyor.

 

Her tür dosya formatını destekleyen ve Yandex.Mail’e entegre edilmiş̧ olan Yandex.Disk’te, kullanıcıların yükledikleri dosyaların yanı sıra e-posta ileti eklerinin saklanması için de özel bir alan bulunuyor. Bu alan, Disk’in 10 GB’lik kapasitesini etkilemiyor.

 

Yandex.Türkiye Ülke Müdürü Alisher Hasanov, “Bir bulut depolama servisi olan Yandex.Disk’te her türlü verinizi güvenle saklayabilirsiniz. Bilgisayarınız bozulsa bile Disk’teki dosyalarınıza hiç bir şey olmaz. Gerekli senkronizasyonu sağlayan Disk sayesinde, bir belge üzerinde evinizdeki bilgisayarda çalışmaya başlayıp, ofisteki bilgisayarınızda devam edebilirsiniz. Masaüstü uygulaması sayesinde dosyalarınıza çevrimdışıyken de ulaşabilirsiniz” diyor.

 

Hem web arayüzü, hem de Windows ve MacOS masaüstü uygulamaları aracılığıyla kullanılabilen Yandex.Disk, ayrıca iOS ve Android platformları için geliştirilen Yandex.Mail mobil sürümüne de entegre bir şekilde çalışıyor.

 

Nasıl kullanılıyor?

Yandex hesabınız varsa oturum açarak aşşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır! Eğer hesabınız yoksa buraya tıklayarak yeni bir hesap açabilir hemen 10GB’lık disk bölümünden yararlana bilirsiniz!

 

Yandex üyelik heasbınız ile giriş yaptıktan sonra üst menüde bulunan ‘Dosyalar’ kısmına tıklıyorsunuz.

 

Ardından ilk adım olarak ‘windows için yandex disk kur’ bölümüne tıklıyorsunuz

 

Explorer kullandığım için aşşağıdaki gibi bir seçenek çıktı. Ben ‘çalıştır’ dedim. Firefox yada Google Chrome kullanıyorsanız dosyayı otomatik olarak bilgisayarınıza indircektir. İnternet Explorer’da ben ‘Çalıştır’ dedim.

 

İndirme işlemi başlayıp ardından kuruluma geçecektir.

 

İndirme işlemi bittikten sonra otomatik olarak kuruluma geçen yandex disk karşınıza şöyle seçenekler sunacak.

 

Yandex.Bar’ı kur (Kurmadım)

Yandex’i tarayıcılarda başlangıç sayfası olarak ve değiştilmesi durumunda uyar (Kaldırdım)

Yandex servisleri ve web aramayı varsayılan olarak ayarla (Kaldırdım)

Son olarak ‘Bitir’ seçeneğine tıkladım.Siz isterseniz kurun.

 

Kullanım talimatını anlatıyor.

 

 

 

 

 

 

Kullana bilmeniz için giriş yapmalısınız, veya kayıt olmanız gerekiyor.Ben giriş yapıyorum 🙂

 

Giriş yaptıktan sonra sanki yeni bir Harddisk (depolama alanı) oluşturuyor gibi yapıyor. Bilgisayarım içersinde sanal bir disk sürücü oluşturup içersine 10GB ‘lık bir veriyi depolaya biliyorsunuz.

 

 

Yandex.Disk bölümünü rahatça görmeniz için size bir resim ekledim. Umarım bu makale bir çok arkadaşıma yarar 🙂

Hakkında Emre

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına yildirmaz.org ‘da devam ettiriyorum.

Bir yorum

  1. Yandex gerçekten iyi yatırım yapıyor. Piyasaya rekabeti getirmeli.

error: