Home » Wordpress » WordPress Bağlantılar Menüsü

WordPress Bağlantılar Menüsü

WordPresss’in 3.0 sürümünü adeta özler oldum! Yeni gelen güncellemelerden sonra bazı özelliklerinin gitmesi üzücü bir durum. Devamlı eklentiler kurmak zorunda kaldığım oluyor. WordPress sistemini kullananların aşina olduğu, sidebarda blogroll/bağlantılar bileşeni ile istedikleri linkleri sergileyebildikleri özellikle ilgili, başıma gelenleri ve çözümü anlatacağım. Son zamanlar iki arkadaşıma WordPress ile blog açmalarında yardımcı oldum ve kurulum vs. işlemlerini yaptık. Tüm işlemlerden sonra bir şey dikkatimi çekti WordPress Admin Panelinde sol menüde Bağlantılar tabı yoktu. Yeni kurmuş olduğum iki wordpress sitede bu problemle karşılaştım. Türkçe içerikli webmaster forumlarında bulamadım. (belkide yanlış anahtar kelimeler ile aradım) Bunun üzerine yabancı forumları ve WordPress Codex ‘i gezmeye başladım. Bu problemi ortadan kaldıran ve Bağlantılar / Links Tab ‘ını ya da panelini tekrar sol menüye tutturan eklentiyi buldum.

Sanırım bu problem yeni sürümlerin sıfırdan kurulumunda meydana geliyor. Açıkçası nedenini bulamadım. Üç yıldır wordpress kullanıyorum. İlk yüklediğimden bu yana Bağlantılar sekmesi mevcut ve güncellemeler nedeni ile bir yere kaybolmadı. Ancak son sürümü indirip sıfırdan kurduğum iki farklı sitede de aynı problemle karşılaştım.

 

Yukarıdaki resim 4.1.1 sürümüne ait ve Bağantılar kısmı bulunmamakta. Bu problemi çözmek ve blogumuza Blogroll özelliğini kazandırmak için Link Manager ‘ı buraya tıklayarak indiriyoruz. Klasik eklenti/plugin kurma yolunu izleyerek FTP ‘ye girip wp-contents / plugin klasörü içine eklentimizi atıyoruz. Sonrasında WordPress Admin Paneli / Eklentiler / Yüklü Eklentiler altından Link Manager ‘ı etkinleştiriyoruz. İşlem tamamdır. Bağlantılar sekmeniz sol tarafta ve Bağlantılar Bileşeninizde artık Bileşenler altındaki yerini almış durumda

Eklentiyi kurduktan sonra eskisi gibi kullanabileceğimiz Bağlantılar bölümü aktif oluyor.

 

Hakkında Emre

Galatasaraylı Bir Michael Jackson Hayranı... 1996 yılında kasa montajı ile başladığı bilgisayar serüveni onu sırasıyla notebook tamiratı, web sitesi tasarım ve yönetimi, editörlük ve danışmanlık hizmetlerine kadar getirdi, hala kıramadığı firmalarla site çalışmalarına devam etmesine karşın, sosyal medya üzerine odaklı.
error: