Home » Programlar » Windows 7 için Explorer 10 Yayınlandı!

Windows 7 için Explorer 10 Yayınlandı!

Uzun süredir “ne zaman çıkacak?,” “ne zaman çıkacak?” derken kısmeti bu gün öğrendim. Windows 7 için explorer 10 devreye girmiş 🙂 Microsoft, verdiği sözü tuttu ve Windows 8 ile sunduğu Internet Explorer 10’u Windows 7 için “önizleme sürümü” olarak yayınladı. Windows 7 için yayınlanan IE10, Windows 8’deki ile hemen hemen aynı olduğundan onu IE9 ile karşılaştırmak daha mantıklı.

InternetExplorer 10’da bulunan otomatikgüncelleme özelliği, Microsoft’un her ay düzenli olarak yayınladığı yamaları yüklemeye yardımcı oluyor. Bu arada Internet Explorer 10, Flash‘ın farklı bir sürümünü kullandığı için Adobe’un resmi Flash eklentisini yüklemeniz gerekiyor.

Internet Explorer 9’dan yüzde 60 daha hızlı

Test sistemimizde gerçekleştirdiğimiz SunSpider testinde IE10, ortalama 229.6 milisaniyeyi tutturmayı başardı. Internet Explorer 9 ise aynı makinede 380.5 milisaniyede kaldı. Yeni tarayıcı, Peacekeeper‘da da benzer bir tablo sergiledi: Internet Explorer 10 testte 853 puana ulaşırken Internet Explorer 9 725 puanda kaldı.

Testlerde 64-bit’lik sürümün 32-bit’denperformansanlamında farksız olduğunu, 64-bit’in çok az bir miktar daha hızı olduğunu söylemekte fayda var.

 

32-bit ve 64-bit’lik sürümler artık ayrı

İnternetExplorer 10YayınÖnizleme’nin 32-bit’lik ve 64-bit’lik sürümleri ayrı bir indirme olarak sunuluyor. Sisteminiz içinuyguntarayıcıyı indirmeniz gerekiyor, 32-bit’lik IE10 64-bit Windows 8’de çalışmıyor; aynı şekilde 64-bit IE10’u Windows 8’de kullanamıyorsunuz.

Microsoft, daha önce vasat olan 64-bit’lik sürümde önemli geliştirmeler yaparak onu 64-bit sistemlerde vazgeçilmez hale getirdiğini söylüyor.

 

Önizleme sürümü Internet Explorer 9’un yerine geçiyor

InternetExplorer 10’u yükleyebilmek için Windows 7 Service Pack 1 yüklü bir sisteme ihtiyacınız var. Tarayıcıyı Windows XP veya Windows Vista’da kullanamıyorsunuz. Kurulum, sisteminizde yüklü olan Internet Explorer’ı değiştiriyor. InternetExplorer 10YayınÖnizleme sürümünün ne zaman final sürüme yükseltileceği henüz bilinmese de, bu tarihin 2013 başları olacağı tahmin ediliyor.

 

İndirin: 32-bit Windows için Internet Explorer 10 Önizleme sürümü

İndirin: 64-bit Windows 7 için Internet Explorer 10 Önizleme sürümü

 

[poll id=”7″]

Hakkında Emre

Galatasaraylı Bir Michael Jackson Hayranı... 1996 yılında kasa montajı ile başladığı bilgisayar serüveni onu sırasıyla notebook tamiratı, web sitesi tasarım ve yönetimi, editörlük ve danışmanlık hizmetlerine kadar getirdi, hala kıramadığı firmalarla site çalışmalarına devam etmesine karşın, sosyal medya üzerine odaklı.
error: