27 Şubat 2020

SMF 2.X 'den 2.Ye Güncellemek (Tüm Sürümler İçin)

Uzun zamandır yazmayı planlıyordum kısmet bu güneymiş. Bundan önce yazdığım 1.X’den 2.X’e güncellemede bağzı arkadaşlarım 2.X ‘den 2’ye güncellemeyi başaramadıklarını anlattı. Ben her ne kadar güncellemeler aynı şekilde ilerliyor desemde.Yine ben kollarımı sıvadım ve yine aldım karşıma klavyemi. Başladım size anlatmaya.

 

 

Ders: Simplemachines Güncellemesi
Konu: Simplemachines 2.X’den 2.X’e güncellemek

 

Anlatım:

Ben SMF 2 RC5 sürümünü kurdum sizde bundan farklı sürümde olabilir. Düşük versiyon olarak RC5 seçmemin nedenide en çok RC5’den geçmek isteyen arkadaşlarım var.  Ben sizlere şöyle bir alt domain (subdomain) hazırladım. bu domainde de size upgrade etmeyi göstereceğim.

 

Öncelikle modifikasyonlarımızı pasif hale getiriyoruz. (Siliyoruz). Ardından Kurulum aşamasındaki gibi CHMOD değerlerimizi ayarlıyoruz, indirdiğimiz SMF 2.2 (son sürüm hangisiyse) indiriyoruz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken tek şey güncel sürümün DİL DOSYASInıda indirmemiz olacak.

 

SMF 2.X (alt versiyonunuz)

 

Forum yöneticisi olan Kullanıcı adınızı ile giriş yaptıktan sonra. FTP programınız ile dosyalarınızı Formunuzun kurulu olduğu dizine olduğu gibi tekrar atın. (Sıfırdan forum kuruyormuş gibi)

 

Önce Simplemachines.ORG sitesine giriyoruz. Ardından Download kısmından güncel sürüm bölümündeki Large upgrade olan yerdeki paketi indiriyoruz. Şuanki güncel sürümü 2.0.2.

 

Güncel sürümün Large olan güncelleme sürümünü indireceksiniz

 

İndirme işlemi devam ederken siz tekrar sol menüdeki Languages kısmındaki SMF 2.0.2 sürümüne ait Türkçe dil dosyasını indirin. İster LATİN isterseniz UTF-8 karakter kodlamalarını indirebilirsiniz. Ben LATİN olarak kullanacağım.

 

Dosyalar indi ve şimdi sıra geldi dosyaları tekrar sunucumuza transfer etmeye. İndirdiğiniz dosyaları rardan çıkarttıktan sonra önce smf_2-0-2_upgrade dosyasını gönderiyoruz. Daha sonra smf_2-0-0_turkish dosyasını göndereceksiniz.

 

Güncelleyeceğiniz dosyaları formun ana dizinine atın

Dosyalarınızı formunuzun kurulu olduğu ana dizine atın. İşlem bittikten sonra ikinci dosyayı transfer edin. (türkçe dil dosyası).

Dosya aktarım işlemi bittikten formu kurduğunuz bölüme giriyorsunuz.

1- http://sitenizinadı.com

2- http://forum.sitenizinadı.com

3- http://sitenizinadı.com/forum

Olarak değişebilir. Siz nasıl kurduysanız o şekilde girmiş olacaksınız. Üyelik girişi yapmayı unutmayın.

Sitenizin sonunda biten ‘/’ işaretinden sonrasına ‘upgrade.php‘ yazın. güncelleme yapacağınız kısma geçeceksiniz.

Username: ve Password: yazan yere forum kurucusu (ADMİN) olan kinin (sizin) kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazın. Giriş yaparak ikinci adıma geçin

Yukarıda gördüğünüz kutucukların tamamını işaretleyin.

Ardından devam et butonuna tıklayarak güncelleme işlemine başlayın.

Aşama ilerlemesi kısmının 100% olduğuna emin olun. Ve sağ tarafta bulunan imleci aşşağı doğru indirin. Backup Complete! Click Continue to Proceed. yazısını gördükten sonra ‘Devam et’ butonunda görmüş olacaksınız. Tıklayarak devam edin.

 

 

Devam et diyerek devam edelim.

 

 

Diğer adımda kurulum dosyası yüklemeye devam edecek. Yine sabırlı olup beklemenizi tavsiye ediyorum. Database Updates Complete! Click Continue to Proceed. Y azısını gördükten sonra zaten yanında bulunan Devam et butonunu tekrar görmüş olacaksınız. Devam et ‘e tıklayarak diğer adıma geçelim.

 

 

Devam et diyerek diğer adıma geçelim.

 

Kurulum bitmiş olması gerek. Yani karşınıza şöyle bir ekran gelmiş olacak.

 

 

Yukarıda çizmeye çalıştığım 2 kırmızı renkte çizgiler var. Bunların kutucuk halindeki yeri işaretleyip (Her sunucuda çalışmaya bilir.) yukarıda yazan your installation of SMF. yazısına tıklamak olacak

 

Tıkladıktan sonra forum sayfanıza yönlendirilmiş olacaksınız. Ve forum sorunsuz güncellenmiş olacak.

 

İşte sonuç:

 

 

Yönetim panelinden tam görmek için:

 

 

Eğer güncelleme esnasında şöyle bir hata alırsanız

 

[code]I tried to lock my forum using the maintenance mode to do some upgrading. Now i cant even access it via admin id & password.[/code]

 

yapmanız gereken çok basit. Settings.php dosyasında

 

Bul:

[php]$maintenance = 2;[/php]

 

Bununla değiştir:

[php]$maintenance = 0;[/php]

 

Bu kadar basit 🙂

 

Bu makaleninde sonuna geldik arkadaşlar. SMF 2.X sürüm güncellemeside böyle yapıyor. Aslında 1.X’den farkı yok. yani 1.X’den 2.X’e günellemenin arasında fark yoktu. Sormak istediğiniz danışmak istediğiniz her türlü soruna açığım. Lütfen sorunlarınızı bu konu başlığı altında yorum eşliğinde sorun.

 

Bir başka anlatımda görüşmek dileğiyle. Esen kalın.

Hakkında Emre

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına yildirmaz.org ‘da devam ettiriyorum.

6 Yorumlar

 1. eline sağlık emre blogunu takip ediyorum süper paylaşımların var 🙂

 2. teşekkürlerrr….

  Alt kısımda verdiğiniz linki kaldırdım. Eğer site tanıtmak veya reklam yapmaksa amacınız, ‘Teşekkürler‘ veya sitenizin linkini vererek bir yere varamazsınız!

  Bunun için farklı şeyler yapıyoruz zaten, örneğin sitenizde yasal işlevlere haykırı (warez, aldut T.C bakanlığı tarafınca) konular paylaşmıyor, sadece kendi bilginiz ile yoldan gidiyorsanız bana e-posta atarak sitenizi ‘Arkadaşlar’ veya ‘Dost siteler’ bölümüne ekleyebilirdim.

  Ayrıca e-postanızı size değiştirmenizi tavsiye ediyorum.Çünki e-postanız artık wordpress mail spam sisteminde mailinizi ‘spam’ olarak gösteriyor.

  Size ve sanal hayatınızda başarılar diliyorum.
  Saygılar,
  Emre YILDIRMAZ

 3. Güzel Anlatım Olmuş Hocam Eline Sağlık …

 4. SMF Öğrenmek için ilk sana gelicem abi 🙂

 5. makaleniz takidire şayandır elinize sağlık.

 6. SMF üzerine kurulmuş sitesi olan arkadaşlara güzel bir anlatım.

error: