Home » Programlar » Nereye Kayboldu Bu Çubuk?

Nereye Kayboldu Bu Çubuk?

Daha önce sizlere anlatmaya çalıştığım daha betası bile olmayan Windows 8’den bahsetmiştim. Bildiğiniz gibi, Microsoft, Windows 8 ile köklü değişiklikler yapıyor ve eski kalıpları değiştiriyor. Bazıları bu değişikliklerden nefret edebilir, bazıları ise sevebilir. Fakat kim ne derse desin, Microsoft bu değişiklikleri yapacak. Hafta sonu ortaya çıkan ve 8220 sürümünden alınmış olan görüntülerde dikkat çeken en büyük değişiklik ise, yıllardır alıştığımız, sevdiğimiz o başlat düğmesinin artık olmaması.

 


Gördüğümüz kadarıyla, Windows 7 ile hayatımıza giren “süper çubuk” olduğu yerde kalıyor. Çubuk, uygulamalarınızın kısayollarını koyabileceğiniz bir alan halini almış (zaten yapabildiğimiz bir şeydi bu). En çok kullandığınız uygulamalarınızı bu alana koyarak, metro arayüzüne geçmeden uygulamalarınızı çalıştırabileceksiniz.
Peki ya başlat düğmesine ne oldu, Metro’ya nasıl erişeceğiz? Konuşulanlara göre, fareyi sol alt köşeye getirdiğiniz zaman düğme belirecek. Ayrıca fareyi köşelere götürerek aktif edebileceğiniz charm bar olacak. Gerçekten büyük ve güzel bir değişim.

Söylenene göre, Charm Bar, Metro arayüzünü başlatmak için kullanılacak. Klasik başlat menüsünün yerini tutar mı bilemeyiz ama ilgi çekici olduğu kesin.
Başlat düğmesiz görev çubuğu ile ilgili henüz tüm bildiklerimiz bunlar, daha fazla bilgi elde ettiğimizde sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Hakkında Emre

Galatasaraylı Bir Michael Jackson Hayranı... 1996 yılında kasa montajı ile başladığı bilgisayar serüveni onu sırasıyla notebook tamiratı, web sitesi tasarım ve yönetimi, editörlük ve danışmanlık hizmetlerine kadar getirdi, hala kıramadığı firmalarla site çalışmalarına devam etmesine karşın, sosyal medya üzerine odaklı.
error: