25 Şubat 2020

Natro Hosting – Sunucu Üzerinden Yedek Almak

Merhaba arkadaşlar. Yine Natro Hosting için sizlere güzel bir makale hazırladım. Makalemde Natro hosting panelinden dosyalarınızı ve veritabanı (mySQL) yedeğinizi nasıl alırsınız onu anlatmaya çalışacağım. Göstereceğim anlatımda 1-2-3-4 .. diye adım adım ilerleyeceğim. Sizinde bu işlem sırasında adım adım ilerlemenizi önem ile rica ederim. Bundan 2 hafta önce natro hosting facebook sayfasında bir arkadaşım ‘panel üzerinden yedek alınabilir mi?’ diye bir soru sormuş. Bende onun yerine böyle bir çalışma hazırladım.

 

Öncelikle Natro Hosting Panel yönetimi bölümüne girelim. Girdiğimiz bölümde sağ tarafta bulunan Linux veya Windows hosting bölümüne gireceğiz. Hangi sunucuda olduğunuzu bilmiyorsanız lütfen müşteri temsilcilerine ticket (mesaj) gönderin.

 

Hangi sunucudasınız?

 

 

Ben linux hosting kullandığım için linux hosting kategorisine gireceğim.  Ardından açılan menüde ‘Dosya yedekle’ diyerek sonraki adıma geçeceğiz

 

Dosyaları yedeklemeniz için tıklayın!

 

 

Alacağınız yedeğin alan adını  seçerek (yedek alınacak siteniz) ileri butonuna tıklamanız yeterli olacakyır.Benim alacağım yedek localhost olacak.

 

Yedek alınacak sitenizi seçin!

 

 

Sizde bu alan isimleri birden fazla olabilir. Siz almak istediğiniz sitenin üzerine tıklayıp Devam et seçeneğine tıklayacaksınız.

 

Bilgilendirme

Web Sitesi yedekleme işlemi hakkında bilmeniz gerekenler;

Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra yedeğinizi ftp klasöründen indirebilirsiniz.
Yedeğiniz siz indirdikten sonra da web hostinginizde bulunacaktır ve dışarıdan erişilebilir durumda olacaktır. Güvenliğiniz açısından yedeğinizi indirdikten sonra ftp ile sunucuya bağlanıp yedeğinizi silmenizi tavsiye ederiz.

 

Dikkat edin! Bilgilendirme mesajını okuyun!

 

Dikkat etmeniz gereken şey Bilgilendirme mesajını okuduktan sonra devam etmeniz olacak.

 

Dosyalarınız yedekleniyor. Lütfen bekleyin!

 

Dosyalar yedekleniyor kısmı bittikten sonra karşınıza şöyle bir uyarı gelecek.

 

Yedek alma işlemi başarıyla tamamlandı.

 

Yedeğinizi başarılı bir şekilde aldınız!

 

 

Aldığınız yedeği bilgisayarınıza nasıl indireceksiniz?

 

Ftp klasörünüzde BACKUP_ ile başlayıp .TAR ile biten dosyanız yer almaktadır. Güvenlik nedeni ile bu dosya url üzerinden indirilemez. Dosyanızı indirmek için ftp bağlantısı yapmanız gereklidir. Dosyanızı indirmek için  webftp’yi kullanabilirsiniz.

 

Hemen ftp programımız ile giriş yapalım.

 

httpdocs/

içersine giriyoruz ve dosyamızın orada olup olmadığını kontrol ediyoruz.

 

Aldığınız yedeği bilgisayarınıza indirin! Arşivleyin!

 

Evet arkadaşlar benim aldığım yedek burada. Ben CuteFTP yazılımı kullanıyorum. Sizede tavsiye ediyorum.

 

Önemli Not: Bilgisayarınıza indirdiğiniz .rar dosyasını bilgisayarınıza tamamen çıkartmanızı öneririm. Eğer hatasız bir şekilde çıkartma işlemi gerçekleştirdikten sonra ftpnizde bulunan yedek dosyasını sunucunuzdan silmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Dosya yedeğimiz bitti. Şimdi sırada mySQL (Veritabanı) yedeğimiz var.

 

Windows sunucudaysanız MSSQL , Linux sunucudaysanız mySQL olacak şekilde yedeğinizi alacaksınız. Linux olduğu için ben MYSQL bölümüne gireceğim.

 

Veritabanı yedeğimizi alacağız

 

MySQL Veritabanı Yönetimi >> açılan pencerede Yedekleme bölümüne tıklayacağız.

 

Yedekleme bölümüne tıklayın!

 

 

Açılan pencerede hangi veri tabanını yedeklemek istiyorsanız o veritabanını seçip Devam et butonuna tıklayarak adımı ilerleyin. Burada dikkat edeceğiniz konu bir sitede kaç tane veritabanı çalışıyorsa hepsini almanız gerekecek.

 

Yedek almak istediğiniz mySQL bölümünü seçin devam edin!

 

 

Ben yukarıdaki bölümü gizlemek zorunda kaldım. Normalde orada mySQL adı ve Kullanıcı adım yazıyordu. Extra İP adresim yazıyordu. Hacklenmemek için gizledim 🙂

 

Yedekle seçeneğine tıklayın

 

 

    MySQL yedekleriniz MySQLDump aracıyla alınmaktadır.

Alınan yedekler .sql formatındadır. Herhangi yazı editörü ile sorunsuzca görüntüleyebilirsiniz. Aldığınız yedeği bilgisayarınıza yüklemek için; yedek alındığında sizin için oluşturulan ve yine bu ekrandan görüntüleyeceğiniz  linke sağ tıklayıp Hedefi farklı kaydet (Save Link As)‘e tıklayınız.

 

Aşşağıda çıkan ‘Kontrol Et’ butonuna tıklayın!

 

Kontrol Et butonuna tıklayın!

 

 

Aşşağıdaki linke tıkla!

 

Dosya adresi yazan yerdeki bağlantı adresine tıklayın. Ardından FARKLI KAYDET diyerek dosyayı bulabileceğiniz bir yere kaydedin.

 

mySQL (veritabanı) yedeğide böyle alınıyor Natro Hosting ‘de. Takıldığınız bir yer olursa lütfen konu başlığı altında sorun.

 

Hepinize çok teşekkür ediyorum.

Saygılar;

Emre Yıldırmaz

Hakkında Emre

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına yildirmaz.org ‘da devam ettiriyorum.
error: