Home » Düşünsel » Kırmızı Işık
Kırmızı Işık

Kırmızı Işık

kirmizi-isikSaat sabah 08.00. Hafta içi. Boğaz Köprüsü’nün en yoğun olduğu saatler. Trafik zaten adım adım ilerliyor. Sonra birdenbire trafik tamamen duruyor. Hiç ilerleme yok. Kontak kapatanlar, arabadan inip ‘ne oluyor’ diye bakanlar, umudunu kesip kahvaltı sofrasını yanındaki koltuğa kuranlar var. Peki niye duruyor Boğaz Köprüsü trafiği? Kaza mı var? Hayır yok. Köprüye intihar için çıkmış birisi mi var? Hayır. Kendi parasıyla yaptırdığı köprüden üste para vererek geçen halkımız, birden bire bilinçlenip kontak mı kapattı köprü üstünde? O da değil. Peki o zaman niye duruyor köprü trafiği haftada bir iki kez bu saatlerde? Çünkü tam o saatlerde Başbakan Tayyip Erdoğan, Üsküdar’daki evinden Dolmabahçe’deki ofisine gitmek üzere yola çıkıyor. Beyefendi geçerken tüm yollar kesiliyor. Tüm kavşaklar durduruluyor. Trafik ışıklarına ve kurallarına riayet zaten yok. Neden? Çünkü Başbakan geçiyor.

Geçtiğimiz hafta perşembe günü sabah saatleri. Aksu-Antalya arasındaki ana yol. Anamur’dan aldığı muzları kamyonuyla Kemer tarafına götüren Rıfat Dayı, kırmızı ışıkta duruyor. Birden yanında tepesinde lambaları yanan arabaların durduğunu görüyor ve irkiliyor. “Yanlış bir şey mi yaptım acaba?” diye düşünüyor. Tepesi lambalı arabalar biraz ilerleyince, tam yanına siyah kocaman bir Mercedes geliyor ve duruyor. Şöyle camdan eğilip bir bakıyor ve gözlerine inanamıyor. Mercedes’in camından kendisine gülümseyerek bakan adam, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer. Kamyoncu Rıfat Dayı ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Havaalanı- Antalya yolunda kırmızı ışıkta birlikte duruyorlar. O gün düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 8. Doruk Toplantısı’na katılmak üzere Antalya’ya gelmiş Sezer. Havaalanından Talya Oteli’ne gidene kadar, tam 8 kırmızı ışığa takılıyor ve hepsinde de duruyor. İstanbul Valisi Sirkeci’den arabalı vapura binecek diye vapura binmiş arabaların indirildiği bir ülkede, Ahmet Necdet Sezer bu yüzden en sevilen devlet adamı. Yazık ki bir dönem daha Cumhurbaşkanı olamıyor ve yazık ki politikaya girmek istemiyor.

Kamuoyu araştırmaları falan hikaye. Soruyorlar ya, “Tayyip cumhurbaşkanı olsun mu olmasın mı?” diye. Kırmızı ışığa bakmak lazım kimin cumhurbaşkanı olup olmaması gerektiğini anlamak için. Uzun uzun tartışmaya gerek yok.

Nihat SIRDAR

Hakkında Özgür Yıldırmaz

error: