Home » İnternet Dünyası » Google Analytics İle Gerçek Zamanlı Analiz!

Google Analytics İle Gerçek Zamanlı Analiz!

Nedir bu Google’nin gerçek zamanlı analizi? Daha yeni Özgür abimin sitesi üzerinde 100 küsür kullanıcısı olduğunu söyledi. Google geçtiğimiz aylarda Analytics servisinin yeni sürümünü duyurdu. Bu sürümle gelen en güzel özelliklerden biri de web sitenizde o anda gerçekten kaç kişinin olduğunu size raporlaması.

 

Şu anda beta aşamasında hizmet veren bu özelliğin benzer işlevli birçok servis tarafından verildiğini biliyorduk. Ancak Google bu konuda gerçekten çok başarılı. Tamamen doğru sonuçlar veriyor ve tamamen ücretsiz. Rakiplerine göre websitesini de veritabanını da yormaması çok çekici bir özellik.

 

Bu güzel özelliği kullanmak için Analytics arayüzünde üst kısımda Home sekmesini tıklayıp “Gerçek Zamanlı Analiz” kutusunu tıklamanız yeterli. Ziyaretçilerin o anda hangi kaynaktan geldikleri, şu anda hangi sayfalarda aktif olarak gezindikleri v.s. bilgilerine kolayca erişebiliyorsunuz. Ayrıca standart raporlama seçenekleri ile de web sitenize ait tüm detaylı raporlara yeni sürümle birlikte daha da şık bir arayüzle ulaşmış oluyorsunuz.

 

Örneğin benim siteyi göz önünde alındırmaya kalkarsak şuanda sitede 4 kullanıcı geziyormuş. Kişilerin İstanbul, Tokat, Ankara ve Afyon üzerinden girdiklerinide görebiliyorsunuz. Yani kişinin sitenize nerden katıldığını, hangi konuda dolaştığını görmeniz mümkün. En çok hoşuma giden yanında şahsen bu oldu. Çünki bir kullanıcının nelerle ilgilendiğini görmek beni o konuya yoğunlaştırır.

Genel olarak tabloya bakarsak yada genel olarak size tanıtmaya kalksam şöyle önce tabloyu göstereyim daha sonra adım adım bölerek sizlere anlatmaya çalışayım.

 

Googlenin gerçek zamanlı analiz tablosu:

 

Saniye bazında:

Sitenizin kaç saniye/sanisede aradığını gösterir

 

En çok yapılan yönlendirmeler:

Yönlendirilmiş sayfalarınızı bulur ve gösterir.

 

En Aktif Sayfalar:

Şuanki kullanıcılarınızın gezdiği aktif sayfaları sıralar

 

En İyi Yerler:

Şuanda sitenize giren kişilerin bulundukları konumlarını gösterir.

 

Siz hangi zamanlamayı kullanıyorsunuz? 🙂

 

 

Not Bu uygulamanın çalışması için analiz kodunuzun sitenizde olması gerekiyor.Kodunuzu eklemezseniz, yada eklemediyseniz uygulamanız “0” olarak gösterecektir.

Hakkında Emre

Galatasaraylı Bir Michael Jackson Hayranı... 1996 yılında kasa montajı ile başladığı bilgisayar serüveni onu sırasıyla notebook tamiratı, web sitesi tasarım ve yönetimi, editörlük ve danışmanlık hizmetlerine kadar getirdi, hala kıramadığı firmalarla site çalışmalarına devam etmesine karşın, sosyal medya üzerine odaklı.

3 Yorumlar

  1. bu özelligi ilk defa simdi duydum, gercekten cok güzelmis. az sonra bende bir incelicegim 🙂
    keske widget gibi birsey olsaydi, sayfaya bu kücük kutu gibi seyi ekleyebilseydik.

  2. İlk önceleri analytics'de eklenen bu özellik benim de hoşuma gitmişti. Fakat ne zaman bu özellikğe baksam sitemde az ziyaretçi olduğu için moralim bozuluyor.:D

  3. işte bu tam aradığım şey ya bunu ilk defa burda duydum ama gerçekten eline sağlık anında uyguluyucam bende böyle bişeyler arıyordum analystic kendini gittikçe yeniliyor normalde baktığım veriler 2saatde bir güncelleniyor bu yazdıkların sayesinde anlık görebilicem 🙂

error: