Kişisel blog Yildirmaz.org Sitesinde neler yenilendi?

0
33

Merhaba değerli blog takipçileri. Yildirmaz.org adlı blog sitemizde sizlere yaptığım çalışmalardan bir kaç bilgi vermek için bu yazıyı sizinle paylaşma gereksimi duydum. Bildiğiniz üzere Yildirmaz.org alanadı Özgür Yıldırmaz (Yengemin oğlu) tarafından 2006-09-21 tarihinde hayata geçti.

İlk baş Yildirmaz.org ‘yi ben Joomla yazılımı kullanılan basit bir şekilde yakaladım. Özgür abim ile iletişime geçip o esnada Yildirmaz.org alanadını tam anlamı ile WordPress’e aktardım. Şuan için eski alanadım olan eyildirmaz.com (2009) yazı ve çalışmalarımı Yildirmaz.org’da devam ettirmeye başladım ve devam da etmekteyim.

Gelelim Yildirmaz.Org blog sayfasında yaptığım yenilikleri sizlere sunmaya;

  1. Tema güncellemesi yapıldı. (Şuan WordPress’in güncel sürümü olan 5.0.3 versiyonunda tema 9.5 versiona yükseltildi.) Bunun nedeni WordPress sürüm ve kod yapısının güncellenmesiydi.
  2.  All in seo pack seo sisteminden kurtulup artık Yoast Seo kullanmaktayım. (Pro versiyon)
  3. WordPress için Wp-optimize (Genelde veritabanı optimizesi için kullanıyorum) veritabanı düzenlemesi ve onarılmasını hızlı şekilde sağlıyorum.
  4. Artık kaynak kodlarımızı görüntüleyemez, kopyalamaz ve/ya çoğaltamayacaksınız. Bunun yanı sıra CTRL+A, CTRL+C, CTRL+V, CTRL+U … gibi fonksiyonları da devre dışı bıraktım. (Bunun nedeni yazılan çalışmalar, saatlerce uğraşmalar sonucu kendi sitenize izin almaksızın yayın yapmanız hadi yaptınız kaynak bile belirtmeğiniz gerekçesiyle engel koyuldu.)
  5. Artık yüklenen tüm resim, video gibi medya dosyalarımızda yildirmaz.org ismi eklendi. Yani kendi sitenizde yayınlamaya kalksanız dahi (ki yukarıdaki kısıtlamaları aştınız diyelim) resimleri kendi sitenizde yayınlamanız sonucu yildirmaz.org ‘u kaldıramayacaksınız.
  6. Artık resimler ve kod yapımız daha farklı ve seo için maksimum düzeyde sıkıştırma kullanılarak seoda artış sağladım.
  7. Site açılışı ve sayfalar arası geçiş hızlandırıldı. (İleride daha farklı olacak)
  8. Gizlilik sayfası, Koşullar sayfası, Çerezler sayfaları düzenlendi ve eklendi.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İleride bu makaleyi aklıma gelenleri eklemek için sık sık düzenleyeceğim. Tüm blogcu arkadaşlarıma iyi bloglamalar diliyorum 🙂

Boş zamanlarımda hobi olarak Web Developer (İnternet Geliştiriciliği) denilen şeyi yapmaktayım. Bu blog sayfamda kafamdan geçen her türlü gereksiz bilgiyi paylaştığım bir ortam. İnternet ile ilgili bilgilerin kendi dilimden anlatıldığı bir site olup birkaç farklı yazarın da bilgileri de olsa genellikle kendim yazıyorum. Tam bir teknoloji aşığı, yazılım, donanım meraklısı ve sıkı bir web geliştiricisiyim. Tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına kendi sitesi yildirmaz.org ‘da devam ettiriyorum.

Bir Cevap Yazın